ingersollrand_dxsk2m15l
INGERSOLL RAND DXSK2M15L metric impact socket set 15-piece
199.65 tax incl.
On order: delivered from 19/05/2026
set
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • 15-piece metric impact socket set deep (12 mm, 13 mm, 14 mm, 15 mm, 16 mm, 17 mm, 18 mm, 19 mm, 21 mm, 22 mm, 24 mm, 27 mm, 30 mm, 32 mm, 33 mm)
  • Foam shadowboard tray for clear and safe storage
Product description
  • DXS2 direct connection for maximum torque transfer
  • Deep (long-reach) caps for better access in tight spaces
  • Chrome-molybdenum alloy with phosphate finish for extra durability
  • Laser-etched size markings for quick size identification
  • 6-point coupling points that prevent rounding of fasteners
Key features according to our expert
  • Type of drive profile (socket): Hexagonal
  • Connection profile: DXS2
  • Smallest size: 12 mm
  • Largest size: 33 mm
  • Quantity per set: 15
Specifications / All features
  • Brand: INGERSOLL RAND
  • EAN:
  • Supplier number: INGERSOLL RAND DXSK2M15L
Type of drive profile (socket)
Hexagonal
Connection profile
DXS2
Smallest size
12 mm
Largest size
33 mm